Jääkiekkosuojien valinta ja koko
Jotta jääkiekkosuojat suojaisivat ja toimisivat mahdollisimman hyvin, niiden on oltava mitoiltaan ja toiminnaltaan juuri oikean kokoisia. Poimi videolta parhaat vinkit suojien valintaan!

Intersportissa on nyt Mid Season Sale! Kaupat ja verkko ovat täynnä mahtavia merkkidiilejä kevään ja alkavan kesän ulkoiluun, juoksuun, treenihetkiin sekä muihin ajankohtaisiin lajeihin.
Tutustu huippumerkkien tarjouksiin ja nappaa parhaat sporttivaatteet ja -varusteet kauteen – alennukset ovat jopa -50 %.
*Tarjoukset ovat voimassa Intersport-kaupoissa ja verkossa 25.5. asti ellei tuotteen kohdalla toisin mainita, niin kauan kuin varatut erät riittävät. Koot ja värit voivat vaihdella kaupoittain.
Tarjoamme nyt kaikille Clubilaisille Postin postipaketti -toimitukset ilmaiseksi ostoksien ylittäessä 100€ verkkokaupan tilauksissa sekä tilaa myymälästä -toimituksissa.
Tilaa tuotteet nopealla toimituksella, toimitukset jopa parissa päivässä! Kaikki tuotteet toimitetaan Suomessa sijaitsevalta varastolta. Lue lisää toimitustavoistamme.
Jotta jääkiekkosuojat suojaisivat ja toimisivat mahdollisimman hyvin, niiden on oltava mitoiltaan ja toiminnaltaan juuri oikean kokoisia. Poimi videolta parhaat vinkit suojien valintaan!

Jokaisen kiekkoilijan perussuojiin kuuluu jääkiekkohousut, hartiasuojat, säärisuojat, kyynärsuojat, kaulasuoja ja alasuojat. Jotta liikkuvuus ei kärsi ja suojausta on riittävästi suojien kokojen kanssa pitää olla tarkkana. Kun hankit varusteita, parasta on aina sovittaa suojat. Mikäli olet hankkimassa varusteita juniorille, muista, että varusteisiin ei saa jättää liikaa kasvuvaraa.
| Jääkiekkohousujen valinta | |
| Koko | Pelaajan pituus |
| Yth. S | 100 - 110 cm |
| Yth. M | 110 - 120 cm |
| Yth. L | 120 - 130 cm |
| JR S | 130 - 140 cm |
| JR M | 140 - 150 cm |
| JR L | 150 - 160 cm |
| JR XL | 160 - 170 cm |
| S | 160 - 170 cm |
| M | 170 - 180 cm |
| L | 180 - 190 cm |
| XL | 190 - |
| Säärisuojien valinta | |
| Koko | Pelaajan pituus |
| 20 cm / 8” | 100 - 110 cm |
| 23 cm / 9” | 110 - 120 cm |
| 25 cm / 10” | 120 - 130 cm |
| 28 cm / 11” | 130 - 140 cm |
| 30 cm / 12” | 140 - 150 cm |
| 33 cm / 13” | 150 - 160 cm |
| 36 cm / 14” | 160 - 170 cm |
| 38 cm / 15” | 170 - 180 cm |
| 41 cm / 16” | 180 – 190 cm |
| 44 cm / 17” | 190 - |
| Kyynärsuojien valinta | |
| Koko | Pelaajan pituus |
| Yth. S | - 110 cm |
| Yth. M | 105 - 125 cm |
| Yth. L | 120 - 135 cm |
| Jr. S | 135 - 145 cm |
| Jr. M | 145 - 160 cm |
| Jr. L | 155 - 170 cm |
| Sr. S | 160 - 170 cm |
| Sr. M | 170 - 180 cm |
| Sr. L | 180 – 190 cm |
| Sr. XL | 185 - |
| Hartiasuojan valinta | |
| Koko | Ikäluokka |
| Yth. S | - 110 cm |
| Yth. M | 105 - 125 cm |
| Yth. L | 120 - 135 cm |
| Jr. S | 135 - 145 cm |
| Jr. M | 145 - 160 cm |
| Jr. L | 155 - 170 cm |
| Sr. S | 160 - 170 cm |
| Sr. M | 170 - 180 cm |
| Sr. L | 180 – 190 cm |
| Sr. XL | 185 - |